Норми ліцензування будівельної діяльності з моменту прийняття зазнавали багатьох змін. На початку 2012 року правила знову змінилися і підстави для отримання ліцензії трансформувались. 27 лютого 2012 року Постановою Кабінету Міністрів України № 148 були прийняті зміни до постанови від 5 грудня 2007 № 1396 «Про ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури». 

Відтоді ліцензуванню підлягають лише об'єкти IV і V категорії складності. Також, починаючи з 1 червня 2012 р., всі організації, що займаються проектуванням, архітектурною, експертною діяльністю чи технаглядом, повинні мати спеціалістів з державною сертифікацією. Це гарантує персональну відповідальність працівника і дає змогу притягнути його до відповідальності у разі виникнення певних проблем.

Категорії складності об'єктів будівництва визначаються згідно з Порядком віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорії складності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності». За ним до IV категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають середні наслідки (клас наслідків СС2). V категорія складності включає об'єкти будівництва, які мають тяжкі наслідки (клас наслідків - СС3).

Які ж саме об'єкти будівництва відносяться до IV та V категорії складності?

IV рівень складності:

1) об'єкти, де постійно перебувають 300 осіб та періодично перебувають більше 500 осіб;
2) об'єкти, які можуть бути небезпечними для більш як 10000 людей поза об'єктом;
3) об'єкти, які у випадку аварії або неможливості подальшої експлуатації:
- можуть спричинити збитки на 15000 мінімальних заробітних плат і більше;
- можуть зашкодити роботі транспорту, об'єктів зв'язку, енергетики та інженерних мереж регіонального рівня;
- можуть призвести до пошкоджень об'єктів культури місцевого значення.

V категорія складності:

1) якщо будівництво належить до об'єктів підвищеної небезпеки (Закон України «Про об'єкти підвищеної небезпеки»);
2) об'єкт передбачає постійне перебування понад 400 осіб та тимчасове перебування більше 1000 осіб;
3) можуть загрожувати більш як 50000 особам за межами будівництва;
4) при аварії або неможливості подальшої експлуатації:
- можуть спричинити збитки на більш як 150000 мінімальних заробітних плат;
- можуть припинити діяльність загальнодержавного транспорту, мереж зв'язку, енергетики та інженерії;
- здатні зашкодити об'єктам культурної спадщини національного значення.

Згідно з Переліком робіт №47, затверджених наказом Мінрегіонбуду, під ліцензування підпадають такі види будівельної діяльності:

4.00.00

БУДІВЕЛЬНІ ТА МОНТАЖНІ РОБОТИ

4.18 .00

Клас наслідків (відповідальності) об'єктів будівництва: клас СС3 – значні наслідки, клас СС2 – середні наслідки.

5.00.00

МОНТАЖ інженерних МЕРЕЖ

5.02.08

Клас наслідків (відповідальності) інженерних мереж, систем, споруд: клас СС3 – значні наслідки, клас СС2 – середні наслідки

6.00.00

БУДІВНИЦТВО транспортних споруд

6.08.00

Клас наслідків (відповідальності) транспортних споруд: клас СС3 – значні наслідки, клас СС2 – середні наслідки

Підсумовуючи, можна сказати, що зміни досить позитивні, оскільки вони звузили перелік робіт, що підлягають ліцензуванню. До того ж, на сьогоднішній день, в процесі отримання ліцензії відсутня ланка експертних центрів, які раніше готували висновки щодо відповідності. Документи на отримання ліцензії подаються безпосередньо до відповідних інспекцій.

Можна припустити, що спрощення порядку отримання ліцензій та зменшення витрат на її отримання, а також виключення з переліку робіт, що підлягають ліцензуванню, значної частини таких робіт буде сприяти розвитку підприємств, а також будівельної галузі в цілому.

OLSTEN PARTNERS LAW COMPANY пропонує швидке та якісне ліцензування будівельної діяльності та інших видів господарювання. Наші спеціалісти пропонують повний пакет послуг, починаючи з консультації щодо отримання ліцензії і закінчуючи її отриманням.